Birodalmi I-osztályú csillagromboló
Jordi 2009.10.22. 14:08
Amit tudni kell róla
A Köztársaság eltűnésével együtt Walex Blissex, a Victory-k mérnöke is eltűnt a színpadról, ami ahhoz vezetett, hogy erősen megcsappant a kreatív haditengerészeti mérnökgárda, Blissex pedig csak valamivel később, a Felkelők Szövetségének oldalán tűnt föl ismét. Lira Wessex, Denn Wessex Birodalmi területi kormányzó felesége, Blissex lánya volt az, aki apja jogán folytatta a munkát a Birodalmi Haditengerészet számára. Így született meg a Birodalmi-osztályú Csillagromboló, ami már a tervezőasztalon költségvetési rémálomnak bizonyult majdnem kétszer akkora, mint egy Victory-osztályú Csillagromboló, és csak a haditengerészet határozott nyomására hagyták jóvá a gyártását. A gyártást a Birodalom legnagyobb űrhajószállítója a Kuat Drive Yards vállalta. Már a kezdeti fázisban nyilvánvalóbbá váltak az új romboló képességei. Előzetes számítások állították, a későbbi tapasztalatok, pedig igazolták, hogy a Birodalmi-osztályú Csillagromboló tűzereje képes egy lakott bolygót letarolni, az űrben, pedig felveszi a küzdelmet egy kisebb hajókból álló flottával is.
Legénység
Hivatalosan elérhető statisztika szerint, Birodalmi-osztályú Csillagrombolón legalább 37,000 tiszt és legénység szolgált. Ezekhez jött még a Birodalmi Rohamosztagosok (egy hadosztály vagy légió, 9,700 ember) ami összesen 46,700. Ez tartalmaz egy Rohamosztagos különítményt és pilótákat.
Védekező és támadó rendszerek
A Birodalmi-osztályú Csillagrombolók csatában a fegyverzetükre és a páncélzatukra támaszkodhatnak és nem a manőverező képességükre vagy a sebességükre. A hajó fegyverzete 60 turbólézer üteg, 60 ionágyú és 10 vonósugár. Ezek a hajók inkább mozgó harcállomások, mint gyors támadásra alkalmas hajók. Ennek ellenére a Birodalmi-osztályú hajókat nagyon nehéz megsemmisíteni, ezzel általában csak túlerőben lévő vagy nagyon jól képzett legénységgel rendelkező lázadó parancsnokok próbálkoznak. A Csillagromboló egyik gyenge pontja a hajóhíd tetején elhelyezett pajzsgenerátorok. Ha a Lázadó vadászgépek át tudnak hatolni az elhárítótűzön akkor torpedókkal meg tudják, semmisíteni a pajzsgenerátorokat, ezután a hajó már csak a törzs páncélzatával tud ellenállni a támadásoknak, és ha teheti, visszavonul.
Kisérő hajók és járművek
A Birodalmi-osztályú Csillagromboló a felszíni támadásokhoz és vadász védelemnek 6 osztag vadászgépet szállít, ami összesen 72 gépet jelent. Ebből három osztagnyi TIE Vadász, egy osztagnyi TIE Interceptor, egy osztagnyi TIE Bombázó és egy felderítő osztag TIE/rc starfighter. Egy vagy két vadász osztagban TIE/fc starfighter is volt. Néha a vadász osztagok közül az egyiket tréningcélokra használták. A TIE Interceptor kifejlesztése után az egyik TIE osztagot Interceptor-okkal váltották fel. A TIE bombázókat páncélozott kamrákban tárolják, melyek védik a rombolót, ha valamelyik bombája véletlenül felrobbanna, a bombázók a hangárok leghátsó részéből indulnak útjukra. A TIE vadászok és a bombázók a fő leszállófedélzetre szállnak le, ahonnan az indítóhangárokba trélerek segítségével jutnak el. A magas rangú tisztségviselők járművei a kis elülső hangáron keresztül szállnak fel, amely szükség esetén a főhangárt is tehermentesítheti. A romboló alsó felén, a hossztengely mentén két dokköböl található, melyek közül a nagyobbik egy korvett méretű hajó befogadására is képes, ugyanebből az öbölből indulnak útjukra a TIE Vadászok, és Kutaszdroidok egy vertikális aknán keresztül, amely a hajó gyomrába nyúlik. Egy kisebb öböl szolgál a szárazföldi egységek kibocsátására, közvetlenül a nagy előtt, melyen keresztül a kívánt szállítójárművek elhagyják a dokkokat. Percenként három, négylábú lépegető szállítására alkalmas landlóplatformok indulhatnak útnak, melyeket később nagy teljesítményű tehermodulok és speciálisan kiképzett kompok segítségével szállítanak vissza. Sok romboló előre gyártott földi bázisokat is szállít, amit a technikai személyzet pár nap alatt képes felállítani. Egy Helyőrség telepítésekor a romboló kihelyez közel 800 katonát és 2200 főnyi egyéb személyzetet, 10 AT-AT és 10 AT-ST lépegetőt, illetve 40 TIE Vadászgépet. Ebből is nyilvánvaló tehát, hogy egy ilyen romboló a hozzá tartozó kisegítő űrhajók támogatásával gyakorlatilag bármilyen ellenfél megsemmisítésére képes, ráadásul, noha lehetetlenség minden rendszerbe helyőrséget telepíteni. Az új Birodalmi-osztályú romboló segítségével Palpatine keze mindenhova elérhet rövid időn belül. Ezt mutatja a hajók elosztása a galaxison belül, a rombolók nagy része a magvilágokban, a központi területeken állomásozik, és csak a meghódított rendszerek határain, illetve a fokozottabb kívánó rendszerekben létesítettek állandó őrjáratokat. Bárki levonhatja tehát a megfelelő tanulságot, a Birodalmi-osztályú Csillagromboló több mint egy egyszerű fegyverplatform. Űrállomásokhoz illő dokkjaival és szervízkapacításával nem csak saját egységei, de harci gépek, kompok, landolóhajók, szárazföldi járművek befogadására és ellátására is képes, valamint egy teljes helyőrség felépítésére alkalmas elemeket tárol.
Meghajtó Rendszerek
A gigantikus hipertér generátort egy kupolával védett terület borítja, ez a generátor a valaha is épített legerősebb meghajtás, gyakorlatilag nem más, mint egy miniatűr nap, erősen páncélozott karbonit-dúracél páncélzattal, egy SFS I-es a2b szolár-ionizációs reaktor a hajó szíve. A fennmaradó belső területek többsége a személyzet részére fenntartott pihenő és lakórészekből áll. Az áttekinthetőség kedvéért a hajó személyzetének és a járművek pilótáinak barakkjai külön helyet kaptak. Ennek ellenére a barátság kölcsönös, hiszen mindannyian a haditengerészet tagjai. A tisztaságért és a higiéniáért felelős rendszereket a végletekig leegyszerűsítették, mivel a rombolók nem rendelkeznek újrafeldolgozó képességgel, a tárolt hulladékot nemes egyszerűséggel az űrbe lökik, többnyire a hipertérbe lépés előtt. Az a tény, hogy ez által a szektornak az a része hajózási rémálommá válik, nem aggasztja a Birodalmat, a szektor rendfenntartói, pedig óvakodnak panaszkodni. Vagy eltakarítják, vagy (legalábbis a nagyobbakat) otthagyják és bejelölik az asztrogációs térképen.
Parancsnoki híd
A parancsnoki híd a torony közepén, elől húzódik, ahonnan lélegzetelállító kilátás nyílik a rombolóra és az őt körülvevő űrre. A repülésirányítók, rendszerkezelők, fegyverkoordináló tisztek és a személyzet tagjai a híd szintje alá süllyesztett, jól felszerelt helységben az "adatgödörben" dolgoznak, hivatalos nevén adatfeldolgozó személyzeti szint. A védelemért felelős két-három egység egymástól biztonsági okokból távol helyezkedik el. A pajzsgenerátorok a torony tetején, az elhárítórendszer az orrban, a vezérlőrendszer, pedig a hajóhíd mögött kap helyet.
|